2012/06/28

Naleśniki faszerowane kurczakiem i szpinakiem

Byłam ostatnio na ryneczku i kupiłam duży pęk szpinaku. Najpierw miał być przeznaczony do przygotowania faszerowanych piersi z kurczaka, później makaronu z sosem szpinakowym, a ostatecznie przydał się do naleśników... Obiad dość szybki pomijając smażenie naleśników...

8 naleśników (do mojego naczynia weszło 5 reszta była na zimno)



Potrzebujemy:
8 naleśników
duża podwójna pierś z kurczaka
duży pęk szpinaku (pamiętajmy, że ostatecznie po smażeniu dużo go nie będzie)
pół kostki sera typu feta
puszka pomidorów krojonych
pół pęczku szczypiorku
pół pęczku natki pietruszki
1 ząbek czosnku
żółty ser
S&P
1/4 łyżeczki cukru
1/4 łyżeczki chilli
1/4 łyżeczki słodkiej papryki


Przepisu na naleśniki nie podaje, ponieważ na pewno każdy ma swój niezawodny i robi go na oko. Jedna tylko mała uwaga, aby naleśniki były trochę grubsze ponieważ będą zapieczone w sosie pomidorowym.
Pierś z kurczaka kroimy w kostkę, doprawiamy chilli, słodką papryką, solą i pieprzem. Podsmażamy. Odkładamy na bok.  Na patelni po kurczaku, podsmażamy umyty szpinak. Doprawiamy solą, dodajemy drobno posiekany czosnek i ser feta. Lekko dusimy. Pierś z kurczaka oraz szpinak wrzucamy do blendera, dodajemy szczypiorek i natkę pietruszki i szatkujemy na farsz (można również to zrobić dużym nożem). Smakujemy czy nie należy jeszcze doprawić. Wrzucamy całość na patelnie i jeszcze 5 min. podsmażamy.
Na naleśniki nakładamy farsz i zawijamy w ruloniki.
Do garnka wlewamy pomidory, dodajemy cukier, sól, chilli i słodką paprykę. Podgrzewamy i przy użyciu blendera miksujemy na gładki sos pomidorowy.
Nastawiamy piekarnik na 180C.
Na dno dużego naczynia do zapiekania wylewamy połowę sosu pomidorowego. Na nim układamy naleśniki jeden przy drugim. Polewamy resztką sosu i posypujemy żółtym serem. 
Zapiekamy około 20min.

Smacznego!



2012/06/13

Omlet cesarzowej

To jest śniadanko! Słodki, puszysty omlet z rodzynkami i hmm z czymś w rodzaju sosu śliwkowego. Rozpływa się w ustach...

Dla 2-3 osób



Potrzebujemy:
Omlet
220g mąki pszennej
250ml mleka
4 jajka (uwaga oddzielnie białka i żółtka)
garść rodzynek (jeżeli są mocno wysuszone to zalewamy je wrzątkiem na 10min.)
szczypta soli

Sos śliwkowy
250-300g śliwek węgierek (mogą być mrożone)
1 łyżeczka soku z cytryny
2-3 łyżki cukru pudru

Śliwki umieszczamy w garnku (jeżeli są jeszcze zamrożone to się nie przejmujemy). Dodajemy cukier puder i sok z cytryny. Po 10-15min. całość miksujemy blenderem na gładki sos. Zostawiamy na małym ogniu aby był ciepły.
Do dużej miski wsypujemy mąkę, wlewamy mleko, dodajemy żółtka, rodzynki i szczyptę soli. Mieszamy, możemy użyć miksera.
Białka ubijamy z szczyptą soli na sztywno. Łączymy z naszą gęstą masą, bardzo bardzo delikatnie, od tego zależy puszystość omletu. Do gęstej masy dodajemy na początek 2 łyżki piany i delikatnie mieszamy, dodajemy kolejnych kilka łyżek piany i dalej mieszamy. Białko nie musi być idealnie połączone z masą z mąki.
Patelnia teflonowa rozgrzana i wysmarowana tłuszczem. Wlewamy masę jajeczną. Na małym ogniu czekamy, aż omlet zetnie się na dole, uwaga aby się nie przypalił! Przewracamy i nie przejmujemy się jak się złamie. Teraz musimy go posiekać, porwać drewnianą łyżka na kawałki.

Przekładamy na talerze, obficie posypujemy cukrem pudrem i polewamy sosem śliwkowym.

Smacznego!

2012/06/11

Frittata ze szpinakiem

Śniadanie powinno być pożywne, szybkie do przygotowania dające moc energii i oczywiście smakowicie wyglądać. Jeżeli macie już dość jajecznicy, jajek na miękko lub jajek sadzonych, to proponuję inny sposób. Jest wiosna więc frittate można przygotować na milion sposobów. Z szynką, boczkiem, z pomidorami, z fetą, z kozim serem, brokułami, pieczarkami, szparagami, szczypiorkiem, papryką - i co tam jeszcze mamy w lodówce, a pasuje do jajek. Kolorowy zawrót głowy :)

Dla 2 głodnych lub 4 mniej głodnych osób


Potrzebujemy:
8 jajek
4 plastry szynki
szpinak około 300g (ja akurat miałam jeszcze mrożony liściasty, więc 5 zmrożonych kulek)
2 średnie pomidory (mogą też być pomidorki koktajlowe)
ser żółty 4 duże plastry
2 łyżki mleka
bazylia (świeża lub suszona)
S&P

Jeżeli mamy dużą patelnię teflonową którą będziemy mogli włożyć w całości do nagrzanego piekarnika to bierzemy właśnie taką, jeżeli nie mamy to nic, damy radę. 
Patelnię teflonową delikatnie smarujemy tłuszczem, razem z bokami. Kładziemy plasterki szynki, tak aby zakryć całe dno, podsmażamy. Szpinak delikatnie szatkujemy na mniejsze kawałki. Pomidory możemy pokroić w plastry lub kroimy w kostkę. Do dużej miski i wbijamy jajka, dodajemy mleko, szpinak, pomidory, sól, pieprz, bazylię. Mieszamy jak na jajecznicę. Wlewamy całość na patelnie. Dla posiadaczy patelni do piekarnika, rozgrzewamy piekarnik do 180C. Na bardzo małym ogniu smażymy, aż boki będą ścięte, a na górze jeszcze będzie płynna masa. Możemy całość przykryć pokrywką, frittata będzie szybciej. Kiedy boki są ścięte, a środek jeszcze nie kładziemy ser. I teraz, albo patelnię wkładamy do piekarnika lub przykrywamy jeszcze pokrywką na 5-6 min. aż środek się zetnie, a ser się roztopi.
Wykładamy na duży talerz i dzielimy na trójkąty.

Smacznego!

2012/06/09

Pierogi z pieczarkami

Najszybsze pierogi świata... Dzięki wykorzystaniu ciasta francuskiego omija nas przygotowanie ciasta na pierogi. Dodatkowo ciasto francuskie sprawia, że pierogi są bardzo delikatne. Danie może być podane na obiad, ciepłą kolacją lub jako przekąska na imprezie. 



Dla 2 osób

Potrzebujemy:
1 opakowanie ciasta francuskiego
500g pieczarek
1 duża cebula
szczypiorek
natka pietruszki
1/2 łyżeczki tymianku (lub świeży)
1 łyżka margaryny
1 białko
S&P




Pieczarki i cebulę kroimy na drobną kostkę. Rozgrzewamy patelnię i dodajemy margarynę. Wrzucamy cebulę i dodajemy szczyptę soli czekamy, aż się zrumieni i dodajemy pieczarki (patelni nie przykrywamy pokrywką, aby pieczarki nie puściły wody). Dodajemy tymianek. Smażymy 20min. Siekamy szczypiorek i natkę pietruszki. Dodajemy do pieczarek, mieszamy i smażymy jeszcze około 5min. Studzimy. 


Ciasto francuskie przekładamy na blat (stolnice, dużą deskę) obsypany mąką. Lekko wałkujemy. Wycinamy kubkiem, miseczką, szklanką - kółka. Nakładamy farsz i sklejamy. Dodatkowo możemy łączenia poprzecinać widelcem aby ciasto się nie rozwarstwiło. Piekarnik nagrzewamy do 180C. Blachę wykładamy papierem do pieczenia i układamy pierogi, a następnie smarujemy je białkiem. Pieczemy około 20min. aż się zrumienią.

Smacznego!